Svake godine u Srbiji se od oko 62.000 novorođenih beba približno 4.000 rodi pre vremena. To znači da se svakog dana deset beba rodi pre termina, a njih sedam zahteva intenzivnu neonatalnu negu kako bi imale šansu za zdrav razvoj.
Prevremeni porođaj predstavlja izazov ne samo za bebe već i za njihove roditelje, koji prolaze kroz neizvesnost i strah. Zato je važno da im se pruži odgovarajuća podrška, i u zdravstvenom sistemu i u zajednici. UNICEF radi na tome da svaka prevremeno rođena beba dobije najbolju moguću negu i priliku za srećan i zdrav život.
Prevremeni porođaj (rođenje pre 37. nedelje trudnoće) mogu izazvati različiti faktori:
Prevremeno rođena beba nastavlja razvoj izvan materice u okruženju za koje njeno telo nije u potpunosti pripremljeno. Medicinska pomoć je tu presudna, ali su jednako važne i emotivna sigurnost, povezanost sa mamom i tatom i psihološka podrška porodici.
Prevremeno rođene bebe suočavaju se sa brojnim zdravstvenim izazovima jer njihovi organi još nisu potpuno razvijeni.
Problemi sa disanjem, težinom i organima
Bebe rođene pre vremena često imaju poteškoće sa disanjem zbog nerazvijenih pluća, što može da zahteva dodatnu respiratornu podršku. Njihova telesna masa je niža, a imunosistem slabije razvijen, pa su zbog toga osetljivije na infekcije.
Uticaj na neurološki i kognitivni razvoj
Mozak prevremeno rođenih beba nije u potpunosti razvijen, a to može dovesti do poteškoća u učenju, govoru i motorici. Rani stimulativni tretmani i stručna podrška mogu znatno poboljšati njihov razvoj.
Dugoročni izazovi prevremenog rođenja
Neka deca rođena pre vremena mogu da imaju dugoročne zdravstvene probleme, npr. probleme sa vidom i sluhom, hronične respiratorne bolesti i povećan rizik od metaboličkih poremećaja kasnije u životu.
Studije pokazuju da kontakt „koža na kožu“ smanjuje rizik od smrtnosti kod prevremeno rođenih beba i novorođenčadi niske telesne mase i do 40%. Razlog je jednostavan: beba oseća toplinu, miris i otkucaje srca roditelja, pa joj se tako stabilizuju disanje, rad srca i telesna temperatura.
„Kontakt ’koža na kožu’ kod beba smanjuje stres jer su u prilici da slušaju mamino srce, glas i osećaju temperaturu i miris maminog tela. Kod mama se podstiče laktacija, koja je izuzetno važna za prirodnu ishranu deteta“, objašnjava prim. dr sc. med. Radmila Mileusnić Milenović, neonatolog.
Taj naizgled kratak trenutak pravi ogromnu razliku u smirenosti bebe i dobijanju na težini i učvršćuje porodičnu vezu od samog početka.
Inkubatori imaju izuzetno važnu ulogu u nezi prevremeno rođenih beba jer im obezbeđuju stabilno i kontrolisano okruženje koje omogućava:
Elena – devojčica rođena dva meseca ranije
Mala Elena rodila se u 29. nedelji i bila je teška svega 980 grama. Njena mama Mirjana se priseća:
„Kada se rodila, Elena je imala samo 980 grama i briga za njen razvoj bila je ogromna… Mnogo je stresnije kad ne možete da budete sa svojom bebom.“
Preko 30 dana mama je Elenu gledala samo kroz staklo inkubatora. Sve se promenilo kad je UNICEF donirao kragujevačkom Centru za neonatologiju fotelje za kontakt „koža na kožu“ i dodatnu opremu. Kad se Elena najzad smestila na Mirjanine grudi, desio se čudesan preokret:
„Onog trenutka kada sam je uzela u naručje magija je počela… Sve je stalo i samo smo nas dve bile bitne… Već prvoga dana posle toga imala je rapidan skok u težini.“
Doktorka Dragana Ristić, načelnica Centra, objašnjava zašto je dodir kože bebe i kože roditelja toliko važan:
„Kontaktom ’koža na kožu’ kod beba se smanjuje stres jer su u prilici da slušaju mamino srce, glas i osećaju temperaturu i miris maminog tela. Kod mama se podstiče laktacija, koja je izuzetno važna zbog prirodne ishrane deteta.“
Jednojajčane bliznakinje Lenka i Miona rodile su se dva meseca pre termina na Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine. Njihova mama Milana objašnjava kako je izgleda boravak na odeljenju neonatologije:
„Silazim na svaka 3 sata i svaki put imamo kontakt ’koža na kožu’. U početku je to bilo kroz otvore inkubatora, ali kako su postajale stabilnije, mogle smo sve duže da se grlimo.“
Tata Dragan ne propušta priliku da ih obiđe dvaput dnevno i ističe da se devojčice smire čim osete njegov dodir. Na odeljenju se primenjuje razvojna i porodično orijentisana nega uz smanjenu buku i prigušeno svetlo kako bi se omogućio nesmetan psihomotorni razvoj.
„Potrudim se da dođem i ujutru i posle podne da ih sve vidim i uverim se da su dobro. Koristim svaku priliku da dodirnem bebe. To mi mnogo znači, a mislim da i njima znači. Često se dešava da su uznemirene, ali se smire kad ih uzmemo supruga ili ja.“
Doktor Slobodan Spasojević kaže da ovakav pristup nije uvek bio uobičajen:
„Tek poslednjih godina… i očevi učestvuju u kontaktu ’koža na kožu’. Bebe se tako brže smiruju, a roditelji osećaju dublju povezanost sa detetom.“
Zahvaljujući donacijama, UNICEF nabavlja fotelje za kontakt „koža na kožu“, gnezda, frižidere za banku mleka i drugu neophodnu opremu te obezbeđuje dodatnu edukaciju za lekare i medicinske sestre. Time se ne samo osigurava stabilno i bezbedno okruženje za opstanak i razvoj prevremeno rođenih beba, već im se pruža i dragocena bliskost sa roditeljima, presudna za njihov napredak i emocionalnu povezanost.
Podrška prevremeno rođenim bebama i njihovim porodicama može značajno da poboljša kvalitet njihovog života. Vaša donacija omogućava nabavku opreme za bolnice:
Zajedno možemo više. Uz vašu podršku obezbedićemo opremu koja spasava živote i tako stvoriti bolju budućnost za naše najmanje borce.